• III SA/Łd 297/13 - Postan...
  19.04.2024

III SA/Łd 297/13

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi
2013-07-03

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Agnieszka Grosińska /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Referendarz sądowy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi - Wydział III - Agnieszka Grosińska po rozpoznaniu w dniu 3 lipca 2013 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku B.H. o przyznanie prawa pomocy poprzez zwolnienie od kosztów sądowych w sprawie ze skargi na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do usunięcia braków formalnych pisma postanawia przyznać skarżącej prawo pomocy poprzez zwolnienie od kosztów sądowych. AG

Uzasadnienie

III SA/Łd 297/13

U z a s a d n i e n i e

B.H. zwróciła się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi o zwolnienie od kosztów sądowych w sprawie ze skargi na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do usunięcia braków formalnych pisma.

Ze złożonego na urzędowym formularzu wniosku o przyznanie prawa pomocy osobie fizycznej oraz z oświadczenia o stanie rodzinnym i majątkowym wynika, iż skarżąca prowadzi samodzielne gospodarstwo domowe, utrzymuje się w emerytury w kwocie 740 zł oraz z działalności gospodarczej (w roku 2012 dochody wyniosły 11.944 zł). Strona nie zadeklarowała posiadania wartościowych składników majątku, oszczędności ani innych wartościowych przedmiotów. W uzasadnieniu strona podała, że osiągane dochody nie wystarczają na pokrycie wszystkich niezbędnych wydatków "na życie", w tym zwłaszcza lekarstw.

Referendarz sądowy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi zważył, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 243 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.) – dalej p.p.s.a., prawo pomocy może być przyznane stronie na jej wniosek złożony przed wszczęciem postępowania lub w toku postępowania. Jednocześnie ustawodawca w art. 246 § 1 p.p.s.a. uzależnił przyznanie prawa pomocy od wykazania przez stronę, że nie ma ona środków na poniesienie jakichkolwiek kosztów postępowania (przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym) lub że nie jest w stanie ponieść pełnych kosztów postępowania bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny (przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym).

Biorąc pod uwagę informacje przedstawione przez skarżącą, należy stwierdzić, iż wniosek zasługuje na uwzględnienie. Na uwadze należało mieć przede wszystkim fakt, że wysokość deklarowanych dochodów nie pozwala na uiszczenie kosztów sądowych bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.

Wobec powyższego na podstawie art. 246 § 1 pkt 2 i art. 258 § 2 pkt 7 p.p.s.a., orzeczono jak w postanowieniu.

AG

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...