• I GSK 763/13 - Postanowie...
  24.04.2024

I GSK 763/13

Postanowienie
Naczelny Sąd Administracyjny
2013-07-11

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Zofia Borowicz /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący : sędzia NSA Zofia Borowicz po rozpoznaniu w dniu 11 lipca 2013 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej wniosku K. M. o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi kasacyjnej K. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 5 grudnia 2012 r., sygn. akt I SA/Gd 248/12 w sprawie ze skargi K. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] listopada 2010 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za styczeń 2005 r. postanawia: wstrzymać wykonanie zaskarżonej decyzji

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 5 grudnia 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. oddalił skargę K. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] listopada 2010 r., nr [...]. Od powyższego wyroku skarżący K. M. złożył skargę kasacyjną.

We wniosku złożonym do Naczelnego Sądu Administracyjnego w dniu [...] czerwca 2013 r. skarżący domagał się wstrzymania wykonania decyzji Dyrektora Izby Celnej w przedmiocie podatku akcyzowego za miesiąc styczeń 2005 r.

Skarżący wskazał m.in., że spłaca kredyty na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej miesięcznie w kwocie 20.000 zł oraz posiada zobowiązania podatkowe w Urzędzie Celnym i z tego tytułu spłaca miesięcznie - 22.000 zł.

Podkreślił, że biorąc pod uwagę kwotę zobowiązań podatkowych i kredytowych nie jest w stanie ponieść dodatkowych obciążeń w postaci egzekucji należności objętej zaskarżoną decyzją. Natomiast brak wstrzymania wykonania decyzji doprowadzi do sytuacji, że nie będzie w stanie spłacać należności Skarbu Państwa i spowoduje konieczność zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej i zwolnienia pracowników.

Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Wniosek zasługuje na uwzględnienie.

W myśl art. 61 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) dalej: P.p.s.a., który znajduje odpowiednie zastosowanie w postępowaniu kasacyjnym (por. art. 193 powołanej ustawy), sąd może na wniosek skarżącego wydać postanowienie o wstrzymaniu wykonania zaskarżonego aktu lub czynności, jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków.

Należy przy tym mieć na uwadze, że skoro ustawa przyznaje stronie prawo do wystąpienia do sądu z takim wnioskiem, ograniczając jednakże możliwość udzielenia tej stronie ochrony tymczasowej od wystąpienia choć jednej z dwóch ww. przesłanek, to obowiązkiem strony jest wskazanie we wniosku okoliczności na poparcie spełnienia przynajmniej jednej z tychże przesłanek. Innymi słowy, wprawdzie decyzja o skorzystaniu z możliwości ubiegania się o udzielenie ochrony tymczasowej należy do strony postępowania, jednakże powinna ona mieć świadomość, że uprawnienie to wiąże się z obowiązkiem uzasadnienia wniosku, poprzez poparcie go stosownymi twierdzeniami i dokumentami na okoliczność spełnienia ustawowych przesłanek wstrzymania wykonania decyzji.

Analizując pod tym względem wniosek strony wraz z załączoną do niego dokumentacją w ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego uznać należy, że zaprezentowana przez skarżącego argumentacja uzasadnia twierdzenie, że wykonanie decyzji podatkowej spowoduje realne zagrożenie dla funkcjonowania prowadzonej przez stronę działalności gospodarczej.

Egzekwowanie kwoty wynikającej z zaskarżonej decyzji może niewątpliwie wpłynąć na utratę płynności finansowej działalności gospodarczej strony. Zwłaszcza, że wnioskodawca posiada liczne zobowiązania podatkowe i kredytowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, co w sposób wnikliwy zostało przedstawione w złożonym przez stronę wniosku o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji.

Mając powyższe na uwadze Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że na gruncie niniejszej sprawy zaistniały podstawy do wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji i orzekł jak w sentencji postanowienia w oparciu o art. 61 § 3 w związku z art. 193 P.p.s.a.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...