• II SA/Go 484/13 - Postano...
  20.04.2024

II SA/Go 484/13

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp.
2013-08-01

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Ireneusz Fornalik /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie: Przewodniczący Sędzia WSA Ireneusz Fornalik po rozpoznaniu w dniu 1 sierpnia 2013 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku P.S. o przywrócenie terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi w sprawie ze skargi na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy postanawia: przywrócić termin do uzupełnienia braków formalnych skargi.

Uzasadnienie

P.S. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] kwietnia 2013 r., nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy.

Zarządzeniami z dnia 14 czerwca 2013 r. Sąd zobowiązał skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 500 zł oraz do uzupełnienia braków formalnych skargi, poprzez nadesłanie 2 odpisów skargi, własnoręcznie podpisanych lub poświadczonych za zgodność z oryginałem, celem doręczenia uczestnikom postępowania.

Powyższe wezwania zostały doręczone skarżącemu w dniu 19 czerwca

2013r. W tym samym dniu P.S. uiścił wpis sądowy, jednakże w wyznaczonym przez Sąd terminie nie nadesłał brakujących 2 odpisów skargi.

Pismem z dnia [...] lipca 2013 r. skarżący wniósł wniosek o przywrócenie terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi. W uzasadnieniu swego wniosku wskazał, że w tym czasie znajdował się bezpośrednio po operacji kręgosłupa i jego stan zdrowia, a zwłaszcza ból nie pozwalał mu na normalne funkcjonowanie.

Do wniosku dołączono 2 odpisy skargi.

Zarządzeniem Sędziego z dnia 18 lipca 2013 r. P.S. został wezwany, w terminie 7 dni od otrzymania wezwania, do uprawdopodobnienia okoliczności podanych we wniosku wskazujących na brak winy w uchybieniu terminu oraz do uprawdopodobnienia okoliczności dotyczących daty ustania przyczyny uchybienia terminu. Pismem z dnia [...] lipca 2013 r. skarżący nadesłał kartę informacyjną leczenia szpitalnego oraz 2 zwolnienia lekarskie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 86 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.), zwanej dalej jako "ppsa", jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. Postanowienie o przywróceniu terminu albo odmowie jego przywrócenia może być wydane na posiedzeniu niejawnym. Warunkiem dokonania merytorycznej oceny wniosku o przywrócenie terminu jest przy tym złożenie go w terminie 7 dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu (art. 87 § 1 ppsa).

Ze względu na przyczynę uchybienia terminu Sąd uznał, że dokładne oznaczenie tej daty nie jest możliwe, w konsekwencji przyjął, iż wniosek złożony został w wymaganym 7-dniowym terminie i dokonał merytorycznej oceny jego zasadności.

Rozpoznając przedmiotowy wniosek Sąd doszedł do przekonania,

że skarżący uprawdopodobnił brak swojej winy w niedotrzymaniu terminu, zgodnie

z art. 87 § 2 ppsa. Zdaniem Sądu zarówno karta informacyjna leczenia szpitalnego, jak i zaświadczenia lekarskie załączone do pisma z dnia [...] lipca 2013 r. w sposób wystarczający i nie budzący wątpliwości uprawdopodabniają okoliczność, że strona w okresie od [...] czerwca 2013 r. do [...] lipca 2013 r. nie był zdolna do pracy. Powyższe zaświadczenia, w ocenie Sądu, stanowią w rozpoznawanej sprawie wystarczające wykazanie okoliczności wyłączających winę w uchybieniu terminu do złożenia ww. wniosku.

Podkreślić również należy, że wymóg uprawdopodobnienia braku winy

w uchybieniu terminu, w rozumieniu art. 87 § 2 ppsa, nie jest tożsamy z wymogiem udowodnienia wszystkich okoliczności faktycznych, przemawiających za uwzględnieniem wniosku o przywrócenie terminu do dokonania danej czynności procesowej (por. postanowienie NSA z dnia 20 grudnia 2012 r., sygn. akt II FZ 992/12, Lex nr 1240584).\

W ocenie Sądu, wystarczającym środkiem uprawdopodabniającym brak winy w uchybieniu terminu są zaświadczenia lekarskie stwierdzające nieprzerwaną niezdolność do pracy we wskazanym okresie, a także pozwalające wnioskować, że stan zdrowia strony miał charakter poważny i uniemożliwiający codzienne funkcjonowanie.

Za okoliczność uzasadniającą przywrócenie terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi Sąd przyjął poza tym fakt, że skarżący uiścił w terminie wpis od skargi w kwocie 500 zł.

Z powyższych względów Sąd, na podstawie art. 86 § 1 ppsa, postanowił jak

w sentencji.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...