• I SAB/Gl 4/13 - Postanowi...
  29.03.2024

I SAB/Gl 4/13

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach
2013-09-09

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Beata Kozicka /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Kozicka, , , po rozpoznaniu w dniu 9 września 2013 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi I. J. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Dyrektora Izby Skarbowej w K. w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania p o s t a n a w i a odrzucić skargę. WSA/post.1 - sentencja postanowienia

Uzasadnienie

Na podstawie zarządzenia Przewodniczącego Wydziału Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 7 maja 2013 r. pełnomocnik skarżącej I. J. – R. J. wezwany został do uiszczenia wpisu sądowego od skargi na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Dyrektora Izby Skarbowej w K. w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania, w kwocie 100 zł, w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi.

Na podstawie zwrotnego potwierdzenia odbioru oraz pism wyjaśniających Poczty Polskiej ustalono, że przesyłka zawierająca odpis powyższego zarządzenia awizowana była w dniu 14 maja 2013 r. po raz pierwszy z powodu nieobecności adresata, o czym pozostawiono zawiadomienie w skrzynce oddawczej, następnie zaś awizowana była powtórnie w dniu 22 maja 2013 r., o czym również pozostawiono zawiadomienie w skrzynce oddawczej. W dniu 29 maja 2013 r. przesyłkę wydano adresatowi R. J.

W piśmie z dnia 4 czerwca 2013 r., nadanym w dniu 5 czerwca 2013 r., podpisanym zarówno przez skarżącą jak i jej pełnomocnika, wniesiono o zwolnienie z opłaty sądowej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

W myśl art. 220 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tj. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), zwanej dalej w skrócie: P.p.s.a., skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd.

Zaakcentować trzeba, że po otrzymaniu odpisu zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu strona postępowania ma możliwość bądź uiszczenia należnego wpisu, bądź złożenia na takie zarządzenie zażalenia, bądź wreszcie – złożenia wniosku o przyznanie prawa pomocy dotyczącego zwolnienia od kosztów. Wszystko to winno być uczynione w siedmiodniowym terminie, przewidzianym na uiszczenie wpisu.

Zatem wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych, aby mógł zabezpieczyć stronę przed konsekwencjami nieuiszczenia wpisu sądowego w wyznaczonym terminie, winien zostać złożony w otwartym siedmiodniowym terminie, przewidzianym dla uiszczenia wpisu.

W rozpatrywanej sprawie pełnomocnik skarżącej złożył wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia z wpisu od skargi, jednak uczynił to po upływie siedmiodniowego terminu.

Termin przewidziany do uiszczenia wpisu od skargi upłynął bowiem bezskutecznie z dniem 4 czerwca 2013 r. Jest tak z uwagi na treść art. 73 P.p.s.a., zgodnie z którym, w razie niemożności doręczenia pisma w sposób przewidziany w art. 65 - 72 cytowanej ustawy, pismo składa się na okres czternastu dni w placówce pocztowej albo w urzędzie gminy, dokonując jednocześnie zawiadomienia o złożeniu pisma wraz z informacją o możliwości jego odbioru w placówce pocztowej albo w urzędzie gminy w terminie siedmiu dni od dnia pozostawienia zawiadomienia, które umieszcza się w oddawczej skrzynce pocztowej, a gdy to nie jest możliwe, na drzwiach mieszkania adresata lub w miejscu wskazanym jako adres do doręczeń, na drzwiach biura lub innego pomieszczenia, w którym adresat wykonuje swoje czynności zawodowe. W przypadku niepodjęcia pisma w powyższym terminie, pozostawia się powtórne zawiadomienie o możliwości odbioru pisma w terminie nie dłuższym niż czternaście dni od dnia pierwszego zawiadomienia o złożeniu pisma w placówce pocztowej albo w urzędzie gminy. Doręczenie uważa się za dokonane z upływem ostatniego dnia czternastodniowego okresu, liczonego od dnia pierwszego zawiadomienia o złożeniu pisma w placówce pocztowej bądź w urzędzie gminy. Ponieważ w niniejszej sprawie pierwsze zawiadomienie o złożeniu przesyłki (zawierającej odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi) w placówce pocztowej nastąpiło w dniu 14 maja 2013 r., ostatni dzień czternastodniowego okresu, będący dniem skutecznego doręczenia przesyłki (tzw. fikcja doręczenia), przypadał na dzień 28 maja 2013 r. Od tego zatem dnia liczyć należało siedmiodniowy termin, przewidziany na uiszczenie wpisu od skargi, który upłynął bezskutecznie z dniem 4 czerwca 2013 r. Wydanie adresatowi przesyłki w dniu 29 maja 2013 r., z uwagi na zaistniałą fikcję doręczenia jej w dniu 28 maja 2013r. jest zatem pozbawione znaczenia – nie może spowodować, aby siedmiodniowy termin liczony był od dnia jej faktycznego wydania.

Ponieważ należny wpis nie został w terminie uiszczony, zaś wniosek o zwolnienie z tego wpisu wniesiono dopiero w dniu 5 czerwca 2013 r. (po upływie terminu przewidzianego na uiszczenie wpisu), obliguje to Sąd do odrzucenia skargi. Konsekwencje nieuiszczenia wpisu i złożenia wniosku o zwolnienie z niego po terminie, znieść może ewentualny wniosek o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o zwolnienie z wpisu, wniesiony w ciągu 7 dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. We wniosku wskazać należy okoliczności, które uprawdopodobniają brak winy w niedotrzymaniu terminu.

Mając na uwadze powyższe - na podstawie art. 220 § 3 P.p.s.a. orzeczono jak w sentencji postanowienia.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...