• V SA/Wa 1446/13 - Postano...
  23.04.2024

V SA/Wa 1446/13

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
2013-09-17

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Joanna Zabłocka /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie: Przewodniczący – sędzia WSA Joanna Zabłocka po rozpoznaniu w dniu (...)września 2013 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi w sprawie ze skargi W. D. na postanowienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia (...) marca 2013 r. Nr (...) w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności zażalenia postanawia: przywrócić termin do wniesienia skargi

Uzasadnienie

W dniu (...) kwietnia 2013 r. pełnomocnik Skarżącego złożył skargę na postanowienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia (...) marca 2013 r. nr (...) wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jej złożenia. Zaskarżone postanowienie zostało doręczone Skarżącemu w dniu (...) marca 2013 r.

Pełnomocnik skarżącego uzasadnił wniosek chorobą uniemożliwiającą złożenie skargi w terminie oraz faktem, iż nie współpracuje z żadnym radcą i adwokatem oraz nie zatrudnia aplikanta. Do wniosku pełnomocnik załączył zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy w okresie od (...) kwietnia 2013 r. do (...) kwietnia 2013 r.

W dniu (...) sierpnia 2013 r. pełnomocnik skarżącego nadesłał orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, zaliczające go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności z wymogami m.in. korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, zważył co następuje.

Wniosek zasługuje na uwzględnienie.

Stosownie do treści art. 86 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (T.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), dalej: ustawy p.p.s.a., jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu.

Jednocześnie zgodnie z treścią art. 87 § 1, §2 i §4 ustawy p.p.s.a. pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. W piśmie tym należy uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu. Równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności, której nie dokonała w terminie.

Skarżący spełnił warunki formalne złożenia wniosku o przywrócenie terminu wynikające z art. 87 § 1 i § 4 ustawy p.p.s.a. Przyczyną uchybienia terminu do złożenia skargi była choroba pełnomocnika trwająca od 16 kwietnia 2013 r. do 29 kwietnia 2013r. Przyczyna uchybienia ustała w dniu (...) kwietnia 2013 r., zatem skargę wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu, nadaną w dniu (...) kwietnia 2013 r., złożono w siedmiodniowym terminie od czasu ustania przyczyny uchybienia.

Okoliczności natomiast wskazane we wniosku o przywrócenie terminu uprawdopodabniają brak winy skarżącego w uchybieniu terminu, a tym samym uzasadniają jego przywrócenie.

Pełnomocnik Skarżącego wyjaśniła, iż w czasie kiedy upływał termin do złożenia skargi przebywała na zwolnieniu lekarskim, a choroba oraz fakt, iż nie współpracuje z żadnym innym profesjonalnym pełnomocnikiem ani aplikantem uniemożliwiły jej wniesienie skargi w terminie. Nie mógł ujść uwadze Sądu również fakt, iż pełnomocnik Skarżącego jest osobą niepełnosprawną, która wymaga korzystania z środowiskowego systemu wsparcia w samodzielnej egzystencji. Sąd wskazuje, iż ww. okoliczności są niezawinione przez stronę, a to uniemożliwia obciążenie jej negatywnymi skutkami wniesienia skargi z uchybieniem terminu.

Z uwagi na powyższe orzeczono jak sentencji na podstawie art. 86 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...