• II SA/Wr 654/13 - Postano...
  24.04.2024

II SA/Wr 654/13

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu
2013-10-09

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Halina Kremis /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym Przewodniczący: Sędzia NSA Halina Kremis po rozpoznaniu w dniu 9 października 2013 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku G. D. o wstrzymanie wykonania zaskarżonej uchwały w sprawie ze skargi G. D. na uchwałę Rady Miejskiej W. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi postanawia: odmówić wstrzymania wykonania zaskarżonej uchwały.

Uzasadnienie

G. D., prowadzący działalność gospodarczą pod firmą "G. D. – [...]", zastępowany przez pełnomocnika radcę prawnego [...], wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu skargę na uchwałę Rady Miejskiej W. z dnia [...]r. Nr [...] w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Skarżący zażądał stwierdzenia nieważności zaskarżonej uchwały w części obejmującej wzór deklaracji. W skardze zawarto również wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej uchwały.

Odpowiadając na skargę strona przeciwna wniosła o jej oddalenie, nie odnosząc się do wniosku o wstrzymanie wykonania zaskarżonej uchwały.

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu zważył, co następuje:

Wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej uchwały nie zasługiwał na uwzględnienie.

Na wstępie należy zauważyć, że zgodnie z art. 61 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.; dalej: p.p.s.a.) sąd może na wniosek skarżącego wydać postanowienie o wstrzymaniu wykonania w całości lub w części zaskarżonego aktu lub czynności, jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków, z wyjątkiem przepisów prawa miejscowego, które weszły w życie, chyba że ustawa szczególna wyłącza wstrzymanie ich wykonania.

Z powyższego wynika, że nie jest dopuszczalne wstrzymanie wykonania aktu prawa miejscowego, którego przepisy weszły już w życie. Pamiętać bowiem należy, że w odniesieniu do aktów prawa miejscowego będących źródłami prawa powszechnie obowiązującego, które weszły w życie, nie ma zastosowania instytucja wstrzymania wykonania aktu. Akty prawa miejscowego nie podlegają wykonaniu, lecz obowiązują – jako akty stanowienia, a nie stosowania prawa (por. wyrok WSA w Krakowie z dnia 21 grudnia 2010 r., sygn. akt III SA/Kr 1060/10, orzeczenia. nsa.gov.pl).

Wobec tego, należało w pierwszym rzędzie zauważyć, że zaskarżoną uchwałę podjęto na podstawie art. 6n ust. 1 ustawy z dnia z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2012 r. poz. 391 ze zm.), który stanowi, że uchwała określająca wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest aktem prawa miejscowego. W dalszej kolejności sąd stwierdził, że zaskarżona uchwała została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa D. z [...]r. Zgodnie zaś z § 7 zaskarżonej uchwały, wchodzi ona w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia, z wyjątkiem § 3 i § 4, które wchodzą w życie 1 stycznia 2014 r. W związku z tym sąd doszedł do przekonania, że nie jest możliwe wstrzymanie wykonania zaskarżonej uchwały w zakresie jej przepisów, które już weszły w życie.

Natomiast przepisy § 3 i § 4 zaskarżonej uchwały, które wejdą w życie 1 stycznia 2014 r., regulują techniczne szczegóły wnoszenia deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej i co do nich strona skarżąca nie sformułowała żadnych zarzutów, ani tym bardziej argumentów na poparcie wniosku o ewentualne wstrzymanie ich wykonania. Tymczasem wykazanie, że istnieją pozytywne przesłanki, od których ustawa uzależnia wstrzymanie wykonania aktu, spoczywa na stronie składającej taki wniosek. Zatem również i w tym zakresie wniosek nie zasługiwał na uwzględnienie.

Biorąc pod uwagę powyższe, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu na podstawie art. 61 § 3 i § 5 p.p.s.a. orzekł, jak w sentencji postanowienia.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...