• I SAB/Wa 452/13 - Postano...
  20.04.2024

I SAB/Wa 452/13

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
2013-10-11

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Gabriela Nowak /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Gabriela Nowak (spr.) po rozpoznaniu w dniu 11 października 2013 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi F.S. na bezczynność Ministra Administracji i Cyfryzacji w przedmiocie rozpoznania wniosku o stwierdzenie nieważności decyzji postanawia: odrzucić skargę.

Uzasadnienie

K.S. pismem z dnia 1 sierpnia 2013 r. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na bezczynność Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie rozpoznania wniosku o stwierdzenie nieważności decyzji Wojewody [...] z dnia [...] października 1997 r. w części dotyczącej nieruchomości rolnej położonej w B., oznaczonej jako działka ew. nr [...].

W odpowiedzi na skargę organ wniósł o jej oddalenie i wskazał, że postanowieniem z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...] odmówił wszczęcia postępowania zainicjowanego wnioskiem skarżącego.

Zarządzeniem z dnia 29 sierpnia 2013 r. Sąd wezwał skarżącego do wskazania, w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi, czy przed wniesieniem skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na bezczynność Ministra Administracji i Cyfryzacji, wnosił do tego organu wezwanie do usunięcia naruszenia prawa w trybie art. 37 § 1 k.p.a. Jeżeli tak, zobowiązano skarżącego do nadesłania odpisu przedmiotowego wezwania.

Powyższe wezwanie skarżący odebrał w dniu 10 września 2013 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru k-25 akt sądowych), jednak do dnia dzisiejszego nie udzielił na nie odpowiedzi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje:

Przepis art. 37 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2013 r. poz. 267), powoływanej dalej jako "k.p.a.", stanowi, że na niezałatwienie sprawy w terminie określonym w art. 35, w przepisach szczególnych, ustalonym w myśl art. 36 lub na przewlekłe prowadzenie postępowania stronie służy zażalenie do organu wyższego stopnia, a jeżeli nie ma takiego organu – wezwanie do usunięcia naruszenia prawa. Z akt administracyjnych niniejszej sprawy wynika natomiast, że skarżący nie wystąpił – w trybie art. 37 § 1 k.p.a. – przed wniesieniem skargi do Sądu, do Ministra Administracji i Cyfryzacji z wezwaniem do usunięcia naruszenia prawa. Pomimo stosownego wezwania z dnia 29 sierpnia 2013 r., skarżący także nie przedłożył odpisu takiego pisma Sądowi.

Zgodnie natomiast z treścią art. 52 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.), powoływanej dalej jako "P.p.s.a.", skargę do sądu administracyjnego wnosi się po wyczerpaniu środków zaskarżenia, jeżeli służyły one skarżącemu w postępowaniu przed organem właściwym w sprawie. Przez wyczerpanie środków zaskarżenia należy rozumieć sytuację, w której stronie nie przysługuje żaden środek zaskarżenia, taki jak zażalenie, odwołanie lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, przewidziany w ustawie (art. 52 § 2 P.p.s.a.). W przypadku, gdy stronie przysługuje prawo wniesienia jednego z tych środków, wniesienie skargi do sądu administracyjnego jest niedopuszczalne.

Na marginesie wskazać należy, że jak wynika z akt sprawy Minister Administracji i Cyfryzacji nie pozostaje już w bezczynności, bowiem zakończył postępowanie wydaniem postanowienia z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...].

Mając powyższe na uwadze Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 58 § 1 pkt 6 P.p.s.a. orzekł jak w sentencji postanowienia.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...