• III SA/Lu 782/13 - Postan...
  28.03.2024

III SA/Lu 782/13

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie
2013-11-20

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Jerzy Drwal /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jerzy Drwal po rozpoznaniu w dniu 20 listopada 2013 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi G. D. na czynność Komendanta Powiatowego Policji w P. z dnia [...] 2013 r., L.dz. [...] w przedmiocie odmowy prawa i zwrotu kosztów dojazdu do miejsca pełnienia służby postanawia: odrzucić skargę.

Uzasadnienie

G. D. wnioskiem z dnia [...] 2012 r. zwrócił się do Komendanta Powiatowego Policji w P. o zwrot kosztów dojazdu do miejsca pełnienia służby z miejscowości pobliskiej.

W piśmie z dnia [...] 2013 r., L.dz. [...] Komendant Powiatowy Policji w P. odmówił G. D. prawa i zwrotu kosztów dojazdu do miejsca pełnienia służby.

Pismo zawierało pouczenie, że służy na powyższą czynność przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie za pośrednictwem Komendanta Powiatowego Policji w P., w terminie 30 dni od dnia doręczenia.

W/w pismo skarżący odebrał osobiście 20 sierpnia 2013 r.

G. D. wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie na w/w czynność Komendanta Powiatowego Policji w P.

W odpowiedzi na skargę Komendant Powiatowy Policji w P. wniósł o oddalenie skargi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie zważył, co następuje:

Skarga podlegała odrzuceniu.

Zgodnie z art. 52 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.), dalej: p.p.s.a., skargę można wnieść po wyczerpaniu środków zaskarżenia, jeżeli służyły one w postępowaniu przed organem właściwym w sprawie, chyba, że skargę wnosi prokurator lub Rzecznik Praw Obywatelskich. Przez wyczerpanie środków zaskarżenia należy rozumieć sytuację, w której stronie nie przysługuje żaden środek zaskarżenia, taki jak zażalenie, odwołanie lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, przewidziany w ustawie (art. 52 § 2 p.p.s.a.). Jeżeli przepisy takich środków nie przewidują, wniesienie skargi jest dopuszczalne dopiero po wezwaniu organu na piśmie do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 i § 4 p.p.s.a.).

Zgodnie z art. 58 § 1 pkt 6 p.p.s.a., sąd odrzuca skargę, jeżeli z innych przyczyn wniesienie skargi jest niedopuszczalne.

Skarga w rozpoznawanej sprawie dotyczy czynności Komendanta Powiatowego Policji w P. w przedmiocie odmowy G. D. prawa i zwrotu kosztów dojazdu do miejsca pełnienia służby.

Z akt sprawy wynika, że skarżący przed wniesieniem skargi nie wyczerpał środków zaskarżenia, bowiem nie wezwał organu - Komendanta Powiatowego Policji w P. do usunięcia naruszenia prawa.

Skuteczne wniesienie skargi uzależnione jest od wyczerpania na drodze administracyjnej trybu określonego w art. 52 § 3 p.p.s.a. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli ustawa nie przewiduje środków zaskarżenia w sprawie będącej przedmiotem skargi, skargę na akty lub czynności, o których mowa w art. 3 § 2 pkt 4 p.p.s.a., można wnieść po uprzednim wezwaniu na piśmie właściwego organu – w terminie czternastu dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o wydaniu aktu lub podjęciu innej czynności – do naruszenia prawa. Jednocześnie, w myśl art. 53 § 2 p.p.s.a, skargę na inne niż decyzja lub postanowienie akty z zakresu administracji publicznej, wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia wezwania do usunięcia naruszenia prawa.

Skarżący wezwie zatem organ do usunięcia naruszenia prawa, a następnie w sposób określony w art. 53 § 2 p.p.s.a. złoży skargę do sądu.

Na marginesie zauważyć należy, że skarżącego błędnie pouczono o sposobie zaskarżenia w/w czynności Komendanta Powiatowego Policji w P.

Skoro skarżący w niniejszej sprawie przed złożeniem skargi do sądu nie wyczerpał środków zaskarżenia w postępowaniu przed organem właściwym, skarga była niedopuszczalna.

Mając powyższe na uwadze, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie odrzucił skargę na podstawie art. 58 § 1 pkt 6 i § 3 p.p.s.a.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...