• II SA/Rz 681/13 - Postano...
  16.04.2024

II SA/Rz 681/13

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie
2013-11-25

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Małgorzata Wolska /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący: SNSA Małgorzata Wolska po rozpoznaniu w dniu 25 listopada 2013 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi L. W. i M. W. na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] października 2012 r., Nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania - postanawia - I. odrzucić skargę. II. zwrócić skarżącym L. W. i M. W. uiszczony solidarnie wpis od skargi w wysokości 100 zł (słownie: sto złotych).

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] października 2012 r., Nr [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego stwierdził niedopuszczalność odwołania złożonego przez L. W. i M. W. od pisma Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...]

z dnia [...] sierpnia 2012 r. znak: [...].

Powyższe postanowienie zostało doręczone m.in. L. W. i M. W. w dniu 26 października 2012 r. (dowód doręczenia – k. 14 akt administracyjnych II instancji).

Postanowienie zawierało pouczenie o możliwości jego zaskarżenia, poprzez wniesienie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, za pośrednictwem Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia.

Skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie na wyżej wymienioną decyzję złożyli L. W. i M. W. w dniu 20 czerwca 2013 r. (data nadania w urzędzie pocztowym).

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 53 § 1 i art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm. – określanej dalej jako P.p.s.a.) skargę do sądu administracyjnego wnosi się

w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie, za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi.

W niniejszej sprawie zaskarżone postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] października 2012 r., Nr [...] zostało doręczone L. W. i T. W. w dniu 26 października 2012 r. Wyjaśnić należy, że zgodnie z art. 44 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. (Dz.U. z 2013 r., poz. 267 ze zm. – zwana dalej k.p.a.) dotyczącym tzw. instytucji "doręczenia zastępczego", w razie gdy pismo nie może zostać doręczone w sposób przewidziany w art. 42 i art. 43 k.p.a., pismo składa się na okres czternastu dni w placówce pocztowej albo w urzędzie gminy, dokonując jednocześnie zawiadomienia określonego w § 2. Zawiadomienie o złożeniu pisma wraz z informacją o możliwości jego odbioru w placówce pocztowej albo w urzędzie gminy w terminie siedmiu dni od dnia pozostawienia zawiadomienia, umieszcza się w oddawczej skrzynce pocztowej lub, gdy to nie jest możliwe, na drzwiach mieszkania adresata, jego biura lub innego pomieszczenia, w którym adresat wykonuje swoje czynności zawodowe, bądź w widocznym miejscy przy wejściu na posesję adresata (§ 2). W przypadku niepodjęcia przesyłki w terminie, o którym mowa w § 2, pozostawia się powtórne zawiadomienie o możliwości odbioru przesyłki w terminie nie dłuższym niż czternaście dni od dnia pierwszego (§ 3). Natomiast zgodnie z § 4 cyt. przepisu doręczenie uważa się za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu, o którym mowa w § 1, a pismo pozostawia się w aktach sprawy.

W niniejszej sprawie pismo, zgodnie z przepisami prawa, zostało prawidłowo doręczone. Doręczyciel, jak wynika z adnotacji umieszczonej na zwrotnym potwierdzeniu odbioru, w dniu 12 października 2012 r. pismo adresowane do skarżących, z uwagi na ich nieobecność, pozostawił w placówce pocztowej – [...], a zawiadomienie o tym umieścił w drzwiach adresata. Placówka pocztowa

w dniu 22 października 2012 r. powtórnie awizowała ww. przesyłkę. Mając na uwadze treść cytowanego wyżej art. 44 k.p.a. ostatni dzień skutecznego doręczenia pisma wypadał w dniu 26 października 2012 r. (piątek).

Termin do wniesienia skargi do sądu administracyjnego wynosi 30 dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie, a więc w przedmiotowej sprawie upływał w dniu 25 listopada 2012 r. (niedziela). Ponieważ dzień ten ustawowo został uznany za dzień wolny od pracy, to mając na względzie treść art. 83 § 2 P.p.s.a., który stanowi, że jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy, w okolicznościach sprawy ostatnim dniem na złożenie skargi był 26 listopada 2012 r. (poniedziałek). Tymczasem skarga wniesiona została do Sądu w dniu 20 czerwca 2013 r. (data nadania w urzędzie pocztowym).

Zaznaczenia wymaga, że skarżący wraz ze skargą złożyli wniosek

o przywrócenie terminu do wniesienia skargi. W wyniku jego rozpoznania postanowieniem z dnia 16 października 2013 r., sygn. akt II SA/Rz 681/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie odmówił przywrócenia terminu do wniesienia skargi. Postanowienie to jest prawomocne.

Z naprowadzonych wyżej okoliczności wynika, że skarga L. W. i M. W. została wniesiona po upływie ustawowego terminu przewidzianego w art. 53 § 1 P.p.s.a., a termin od jej złożenia nie został przywrócony.

Stosownie do treści art. 58 § 1 pkt 2 P.p.s.a., wniesienie skargi po terminie skutkuje odrzuceniem skargi, przy czym bez wpływu na treść mającego zapaść rozstrzygnięcia, pozostaje kwestia wielkości opóźnienia.

Mając na uwadze powyższe względy Wojewódzki Sąd Administracyjny

w Rzeszowie, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 i § 3 P.p.s.a. orzekł jak w sentencji postanowienia i skargę odrzucił.

O zwrocie wpisu Sąd orzekł na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 P.p.s.a.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...