• Postanowienie o zakresie ...
  29.03.2024

1409/PDFPP/413-i-18/06/JS

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 29 maja 2006

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 73 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy dochód ze sprzedaży akcji pracowniczych nabytych przed 01.01.2004r. podlega opodatkowaniu?

Na podstawie art. 216 par. 1 oraz art. 14a par. 1 i par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U.z 2005r,. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionowie

Nie zgadzam się z Pani stanowiskiem , że dochody ze sprzedaży akcji pracowniczych nabytch przed 01.01.2004r. nie podlegają opodatkowaniu.

Uzasadnienie

Podatnik w 1999r. zakupił akcje pracownicze w drodze oferty publicznej wprowadzone do obrotu publicznego decyzją Komisji Papierów Wartościowych. Akcje te zostały sprzedane w lipcu 2005 roku. Zdaniem podatnika dochód uzyskany z tytułu zbycia przedmiotowych akcji nabytych przed 01.01.2004r. winien korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego w myśl art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 12 listopada 2003r.

Organ podatkowy ocenił stanowisko podatnika za nieprawidłowe.Zgodnie z art. 19 ustawy z dnia 12 listopada 2003r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, przepisów ustawy o podatku dochodowym nie stosuje się do opodatkowania dochodów (poniesionych strat) uzyskanych po dniu 31 grudnia 2003r. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art. 52 pkt. 1 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązjącym przed 1 stycznia 2004r. pod warunkiem że papiery te zostały nabyte przed dniem 1 stycznia 2004r. Biorąc pod uwagę fakt , że dzień 1 stycznia 2004r. jest dniem granicznym dla nabycia praw przysługujących z art. 19 w/w ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw znaczenie ma fakt rzeczywistego nabycia akcji przed dniem 1 stycznia 2004r. tj. przeniesienia tytułu ich własności.W myśl art. 52 pkt. 1 lit. b w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004r. zwalnia się od podatku dochodowego dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym (...)

Określenie "oferta publiczna" użyte w art. 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie odnosi się do nabycia akcji pracowniczych w trybie ustawy z dnia 30 sierpnia 1996r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. z 2002r. Nr 127 poz. 1397 ze zm.) bowiem krąg adresatów takiej oferty jest ściśle zawężony i oznaczony. Akcje zbywane są w grupach wyodrębnionych ze względu na okresy zatrudnienia uprawnionych pracowników w komercjalizowanym przedsiębiorstwie państwowym i w spółce powstałej w wyniku komercjalizacji tego przedsiębiorstwa państwowego. Zatem z góry określa się, który pracownik ma prawo do nabycia określonej liczy akcji. Z kolei z ofertą publiczną mamy do czynienia wówczas, gdy może z niej skorzystać każdy podmiot, niezależnie od posiadania statusu pracownika.

Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997r. Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. z 2005r. Nr 111, poz. 937 ze zm.) w art. 2 ust. 1 definiuje pojęcie publicznego obrotu papierami wartościowymi - zwanym dalej publicznym obrotem.

Publicznym obrotem jest proponowanie nabycia lub nabywanie emitowanych w serii papierów wartościowych, przy wykorzystaniu środków masowego przekazu albo w inny sposób jeżeli propozycja skierowana jest do więcej niż 300 osób albo nieoznaczonego adresata. Przepis ten nie zawiera definicji publicznej oferty. Pojęcie oferta publiczna wynikająca z art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego, a także określone w słowniku języka polskiego, oznacza oświadczenie woli jednej ze stron przedstawione drugiej stronie w celu zawarcia odpowiedniej umowy na warunkach podanych w oświadczeniu. Charakter publicznej oferty oznacza jej skierowanie do bliżej nie określonych osób w sposób dający możliwość zapoznania się i ewentualnego skorzystania z przedmiotowej oferty.Mówąc o publicznym charakterze oferty publicznej należy mieć na względzie powszechny dostęp do akcji przez ogół społeczeństwa a do konkretnie oznaczonych adresatów, nawet jeśli ich liczba przewyższa 300 osób to ie mozna mówić o ofercie publicznej w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. - Prawo o obrocie papierami wartościowymi.

Z przedstawionego stanu faktycznego oraz przytoczonych uregulowań wynika, że akcje nabyte w 1999 roku nie zostały nabyte na podstawie publicznej oferty, ponieważ posiadała ani status pracownika. Mając na uwadze przedstawiony w piśmie stan faktyczny oraz treść przytoczonych przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy iż sprzedane akcje pracownicze podlegają opodatkowaniu wg stawki 19% uzyskanego dochodu.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...