• Wyjaśnienie Ministra Fina...
  28.03.2024

LK-424/LP/02/MS

Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 2 kwietnia 2002

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 3 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Odpowiadając na pismo z dnia 19 lutego 2002 r. znak (...) dotyczące podatku od środków transportowych - Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 9 ust. 6 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84) organem podatkowym w sprawach podatku od środków transportowych jest organ gminy, na terenie której znajduje się miejsce zamieszkania lub siedziba podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa wielozakładowego lub podmiotu, w którego skład wchodzą wydzielone jednostki organizacyjne - organ gminy, na terenie której znajduje się zakład lub jednostka posiadająca środki transportowe podlegające opodatkowaniu. Wyżej cytowany przepis zawiera ogólną zasadę określania właściwości miejscowej w podatku od środków transportowych oraz przypadki, gdy właściwość miejscową określa się w odrębny sposób.

Zasadą jest, iż właściwy jest organ miejsca zamieszkania (dla osób fizycznych) lub siedziby (dla osób prawnych) podatnika. Zgodnie z art. 25 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu, natomiast zgodnie z art. 41 ww. ustawy, jeżeli ustawa lub oparty na niej statut nie stanowią inaczej, siedzibą osoby prawnej jest miejscowość, w której ma siedzibę jej organ zarządzający.

Jedynie w przypadkach, gdy przedsiębiorstwo posiada zakłady lub wydzielone jednostki organizacyjne, będące posiadaczami środków transportowych, organem właściwym miejscowo jest organ, na terenie którego znajduje się wydzielona jednostka organizacyjna lub zakład.

Należy zauważyć, iż art. 73 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. Nr 98, poz. 602 ze zm.) dopuszcza możliwość rejestracji pojazdu, którego właścicielem jest przedsiębiorstwo wielozakładowe lub inny podmiot, w skład którego wchodzą wydzielone jednostki organizacyjne. Rejestracji takiego pojazdu może dokonać starosta właściwy ze względu na siedzibę zakładu lub jednostki, na wniosek kierownika zakładu lub wydzielonej jednostki organizacyjnej, upoważnionego przez właściciela. Jednakże, nawet w przypadkach, gdy dany pojazd nie jest zarejestrowany na zakład lub jednostkę, tylko na siedzibę główną podatnika, ale znajduje się w posiadaniu tejże jednostki lub zakładu, organem podatkowym właściwym w sprawach podatku od środków transportowych jest ten organ gminy, na terenie której znajduje się ten zakład lub jednostka.

W sytuacji gdy podatnikiem jest osoba fizyczna lub osoba prawna, nieposiadająca wydzielonych jednostek organizacyjnych, zastosowanie znajdzie ogólna zasada określania właściwości miejscowej, bez względu na fakt, gdzie dany podmiot prowadzi działalność gospodarczą. Organem właściwym w takich przypadkach jest organ podatkowy, na terenie którego znajduje się miejsce zamieszkania lub siedziba podatnika. Jeśli pojawi się spór, który organ gminny jest właściwy w sprawach podatku od środków transportowych, wówczas zastosowanie znajdzie art. 19 pkt 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu spory w sprawach między wójtami, burmistrzami (prezydentami miast) - rozstrzyga wspólne dla nich samorządowe kolegium odwoławcze, a w razie braku takiego kolegium - sąd administracyjny. Do czasu rozstrzygnięcia sporu o właściwość organu podatkowego, na którego obszarze nastąpiło wszczęcie postępowania, organ ten podejmuje tylko te czynności, które są niezbędne ze względu na interes publiczny lub ważny interes strony.

Jednocześnie Ministerstwo Finansów informuje, iż zgodnie z art. 14 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Minister Finansów sprawuje jedynie ogólny nadzór W sprawach podatkowych, nie jest więc organem właściwym do rozstrzygania konkretnej, jednostkowej sprawy.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...