• Interpretacja indywidualn...
  28.03.2024

IPPB2/415-31/07-3/AZ

Interpretacja indywidualna
z dnia 11 października 2007

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 795 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23.07.2007 r. (data wpływu 23.07.2007 r. ) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie podziału majątku wspólnego małżonków oraz opodatkowania kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości oraz opodatkowania kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości wyodrębnionej z majątku wspólnego - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 23.07.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie podziału majątku wspólnego małżonków oraz opodatkowania kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości wyodrębnionej z majątku wspólnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 08.02.2002 r. małżonkowie pozostający we współwłasności małżeńskiej łącznej nabyli działkę budowlaną o powierzchni 750 m 2 w M.

W dniu 21.06.2007 r. została ustanowiona notarialnie intercyza i dokonano podziału majątku dorobkowego, w wyniku którego mieszkanie w M stało się własnością męża, zaś działka z rozpoczętą budową domu własnością żony. Podział majątku był równoważny w naturze i nie towarzyszyły mu spłaty ani dopłaty. Małżonkowie nadal pozostają w związku małżeńskim. W dniu 10.07.2007 r. nieruchomość w postaci działki z rozpoczętą budową domu, wyodrębniona z majątku wspólnego została sprzedana przez małżonkę i pieniądze uzyskane ze zbycia nieruchomości zostaną przeznaczone w całości na zakup mieszkania w ciągu 2 lat.

Od dnia nabycia działki w dniu 08.02.2002 r. do dnia sprzedaży, czyli 10.07.2007 r. upłynęło 5 lat i 5 m-cy.

Przedstawiony stan faktyczny został uzupełniony wnioskiem ( data wpływu 01.10.2007 r.) na wzorze oznaczonym ORD-IN.

W uzupełnieniu wniosku poinformowano, iż sprzedaż dotyczyła nieruchomości w postaci działki z rozpoczętą budową domu, podział majątku był równoważny w naturze i nie towarzyszyły mu spłaty ani dopłaty, jednocześnie sprecyzowano pytania przyporządkowane do stanu faktycznego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy w zaprezentowanym stanie prawnym:

1. Nie stanowi nabycia nieruchomości przyznanie jej na wyłączną własności jednemu z małżonków w wyniku dokonania równoważnego podziału majątku wspólnego...

2. Kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości nabytej przed dniem 01.01.2007 r., wyodrębnionej z majątku wspólnego w czerwcu 2007 r. i sprzedanej w lipcu 2007 r. ( po 5 latach i 5 miesiącach od daty nabycia) nie podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych, czyli, że obowiązek podatkowy w podatku dochodowym nie powstaje...

Zdaniem wnioskodawcy:

Podziału majątku wspólnego nie należy utożsamiać z nabyciem nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości. W wyniku umownego wyłączenia wspólnoty ustawowej małżonkowie uzyskali jedynie prawo do samodzielnego rozporządzania składnikami majątku.

W przedmiotowej sprawie dokonano wyodrębnienia majątku z majątku wspólnego małżonków w dniu 21.06.2007 r. Natomiast nieruchomość będąca przedmiotem wyodrębnienia została nabyta przed dniem 01.01.2007 r.

W wyniku podziału majątku wspólnego nie mamy do czynienia z odpłatnym zbyciem/ nabyciem nieruchomości, ponieważ nie została ustalona ani zapłacona kwota zbycia/nabycia. Zatem kierując się wykładnią językową również nie mamy do czynienia w przypadku wyodrębnienia części majątku z majątku wspólnego małżonków z odpłatnym zbyciem/ nabyciem nieruchomości. W związku z tym kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości nabytej przed dniem 01.01.2007r. jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od osób fizycznych pod warunkiem zakupu nieruchomości na cele mieszkaniowe w ciągu dwóch lat od dnia odpłatnego jej zbycia.

Źródłem opodatkowania przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości – jeśli odpłatne zbycie nie następuje w wyniku działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło zbycie lub wybudowanie.

Nieruchomość nabyta przed dniem 01 stycznia 2007 r. podlega przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2006 r. Kwota otrzymana ze sprzedaży nieruchomości nabytej przed 01 stycznia 2007 r. jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych, jeśli sprzedający zobowiąże się przeznaczyć przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości na cele mieszkaniowe w ciągu dwóch lat od dnia odpłatnego zbycia.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia „ zbycia odpłatnego” oraz nie określa czynności prawnych, których skutkiem jest nabycie nieruchomości lub ich części. Zatem nie można czynności prawnej polegającej na zniesieniu współwłasności łącznej utożsamiać ze zbyciem / nabyciem odpłatnym nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości.

Wspólność wynikająca ze stosunku małżeństwa jest współwłasnością łączną. Cechą charakterystyczną tego typu współwłasności jest to, że niemożliwe jest ustalenie wielkości udziału małżonków we współwłasności oraz żadne z małżonków nie może rozporządzać swymi prawami do majątku wspólnego w czasie trwania wspólności łącznej. W przypadku umownego wyłączenia wspólnoty ustawowej w czasie trwania małżeństwa ustaje wspólność oraz do majątku, który był nią objęty stosuje się przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Majątek staje się częścią odrębnego majątku małżonków. W wyniku zniesienia wspólności majątkowej następuje przesunięcie poszczególnych składników majątku do majątku odrębnego jednego z małżonków. Do majątku tego jednak nie wchodzi nowa nieruchomość ani jej część, tylko ta nieruchomość, która stanowiła własność małżonków w ramach reżimu współwłasności łącznej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie z zastrzeżeniem ust. 2 nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) – c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie określa czynności prawnych, których skutkiem jest nabycie nieruchomości oraz związany z tym pięcioletni termin, o którym mowa w art.10 ust.1 pkt 8 lit. a -c) w szczególności nie reguluje odrębnie kwestii zniesienia współwłasności.

W myśl art. 2 ust.1 pkt 5 ww. ustawy przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z tytułu podziału majątku wspólnego małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej oraz przychodów z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich.

Stosunki majątkowe między małżonkami zostały uregulowane w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1994 r. Nr 9, poz. 59 z późn. zmian.). Zgodnie z art. 31 § 1 ww. ustawy, z chwilą zawarcia małżeństwa między małżonkami z mocy ustawy powstaje wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub jednego z nich. Jest to ich majątek wspólny. Zarówno w wypadku umownego wyłączenia wspólnoty ustawowej w czasie trwania małżeństwa (jak to ma miejsce w rozpatrywanym przypadku) jak i na skutek wyroku sądowego orzekającego rozwód, wspólność majątkowa małżeńska ustaje, a do majątku który był nią objęty stosuje się przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych.

Za datę nabycia nieruchomości w przypadku sprzedaży nieruchomości, która przypadła osobie w wyniku podziału majątku wspólnego, należy przyjąć datę jej nabycia w czasie trwania związku małżeńskiego, jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości w wyniku podziału, mieści się w udziale jaki przysługuje każdemu z małżonków w majątku dorobkowym małżeńskim.

Jeżeli natomiast wartość otrzymanej przez małżonka nieruchomości przekracza jego udział w majątku dorobkowym małżeńskim, to wówczas za datę nabycia tej części nieruchomości, która przekracza udział małżonka w majątku dorobkowym małżeńskim, należy przyjąć dzień dokonania podziału majątku wspólnego. W wyniku podziału majątku wspólnego ten z małżonków, któremu w wyniku podziału majątku wspólnego przypadła nieruchomość, nabywa jej część, która odpowiada kwocie dopłaty towarzyszącej podziałowi majątku.

Wobec powyższego w sytuacji podziału majątku wspólnego w sposób ekwiwalentny tj. bez spłat i dopłat za datę nabycia nieruchomości należy przyjąć dzień 08.02.2002 r. tj. dzień nabycia działki na zasadach wspólności ustawowej małżeńskiej w czasie trwania związku małżeńskiego.

W przypadku gdy odpłatne zbycie nieruchomości następuje przed upływem pięciu lat licząc od końca roku, w którym zawarto umowę o podziale majątku wspólnego, opodatkowaniu na podstawie art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r. w związku z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588), podlega przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości, w tej części, która odpowiada kwocie dopłaty lub spłaty.

W myśl art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym, podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Powyższa zasada nie ma zastosowania do podatników, którzy stosownie do art. 28 ust. 2a w tym samym terminie złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust.1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ustawy o podatku dochodowym.

Przepis ten stanowi, że wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a:

a) w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie lub prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie, - na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,- na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,- na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację – na cele mieszkalne – własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.e) w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo – kredytowej, mającej siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Reasumując:

1. Ekwiwalentnego podziału majątku wspólnego (bez dopłat i spłat), w wyniku którego otrzymała Pani nieruchomość nie należy utożsamiać z jej nabyciem.

2. Pięcioletni termin, przed upływem którego następuje zbycie nieruchomości lub praw majątkowych wymienionych w art.10 ust.1 pkt 8 lit. a ) - c) ww. ustawy powoduje powstanie zobowiązania podatkowego w 10% zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych. Termin ten winien być liczony od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie na zasadach wspólności ustawowej małżeńskiej w trakcie trwania związku małżeńskiego przedmiotowej nieruchomości tj. od końca 2002 r.

Jeżeli pieniądze uzyskane ze zbycia przedmiotowej nieruchomości zostaną przeznaczone w całości na zakup mieszkania w ciągu 2 lat, nie skutkuje to obowiązkiem uiszczenia 10% zryczałtowanego podatku dochodowego.

Krańcowo należy dodać, iż dokumenty dołączone przez Panią do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji. Tym samym, jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-ego Maja 10, 09-402 Płock.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...