• Postanowienie o zakresie ...
  25.04.2024

US.III-443/16/05 (1025 POS 19 23 27)

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 6 czerwca 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 553 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej w lokalu użyczonym przez ojca, gdy czynsz nie stanowi kosztu uzyskania przychodu, będąc czynnym podatnikiem VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z otrzymanych od ojca faktur?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zduńskiej Woli, działając na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku z dnia 29.03.2005 r., dotyczącym prawa do odliczenia podatku VAT.

W dniu 29.03.2005 r. do Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek o udzielenie informacji, co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.).

Przedmiot żądania stanowi prośba o wskazanie właściwej interpretacji przepisów w zakresie podatku od towarów i usług: Czy w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej w lokalu użyczonym przez ojca, gdy czynsz nie stanowi kosztu uzyskania przychodu, będąc czynnym podatnikiem VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z otrzymanych od ojca faktur (ojciec zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) wystawia faktury, w których opodatkowuje czynsz dla celów podatku VAT i odprowadza ten podatek jako należny?

Zdaniem podatnika, pomimo iż zobowiązanie z tytułu umowy użyczenia lokalu nie powstaje, a kwota netto z faktury wystawionej przez ojca nie stanowi kosztu uzyskania przychodu przysługuje jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z otrzymanej od ojca faktury.

Naczelnik Urzędu Skarbowego po przeanalizowaniu przedmiotowej sprawy informuje, iż w/w sytuację reguluje art. 88 ust. 1 pkt 5 lit. b w/w ustawy, który stanowi że: obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika: towarów i usług, których nabycie nastąpiło w wyniku darowizny lub nieodpłatnego świadczenia usługi.

Mając na uwadze powyższy przepis, tut. Organ informuje, iż nie przysługuje Pani prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...