• Interpretacja indywidualn...
  26.04.2024

IP-PP1-443-448/07-2/AK

Interpretacja indywidualna
z dnia 4 grudnia 2007

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 3098 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

W dniu 06.11.2007r. (data nadania) został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od towarów i usług nabytych w celu realizacji projektu pn. „Budynek Dydaktyczny Instytutu Matematyki i Informatyki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w X”.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w X realizuje projekt pn. „Budynek Dydaktyczny Instytutu Matematyki i Informatyki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w X”. Rzeczowa inwestycja przypada na lata 2005-2007. Całkowita wartość projektu, zgodnie z aneksem do umowy o dofinansowanie, podpisanym w dniu 30.07.2007r., wynosi … PLN. Projekt finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie … PLN, budżetu państwa w wysokości 1.980.000 PLN oraz funduszy własnych uczelni wynoszących … PLN. Do końca 2005r. zostały wykonane wszystkie prace przygotowawcze niezbędne do rozpoczęcia robót budowlanych, tj. dokumentacja techniczna - … PLN (… PLN w roku 2004 oraz … w roku 2005); promocja projektu – … PLN; nadzór archeologiczny – … PLN oraz wycinka drzew … PLN. Poniesione wydatki opiewają na łączną kwotę … PLN, sfinansowaną z dotacji celowej Ministerstwa Edukacji i Nauki, przekazanej w wysokości 200.000 PLN oraz środków własnych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w X wynoszących … PLN. W roku 2006 rozpoczęły się właściwe prace budowlane. Wartość prac zakończonych, potwierdzonych protokołami zdawczo – odbiorczymi wyniosła … PLN. Pokryte one zostały ze środków: dotacji MNiSW w kwocie … PLN, PWSZ w X w kwocie … PLN, na którą składa się refundacja wydatków za okres 2005/2006 z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie … PLN, przy czym wartość wniosków płatniczych na ogólną kwotę dofinansowania, złożonych do IPZ w 2006r. wyniosła X PLN. Refundacja 75% wydatków kwalifikowanych ze środków unijnych obejmowała jedynie pierwsze trzy kwartały 2006r. Refundacja kosztów za IV kwartał 2006r. nastąpiła w I kwartale 2007r., stąd tzw. wkład własny beneficjenta na dzień zamknięcia roku budżetowego 2006 przekroczył próg 25% wartości inwestycji. Wartość dofinansowania projektu z EFRR, przyznana w wysokości 75% stanowiła będzie docelowy układ rozliczenia projektu, nie będzie natomiast odpowiadał rzeczywistemu układowi wydatków w kolejnych latach inwestycji.

Zakres rzeczowy wykonanych w 2006r. prac obejmował: roboty budowlane, roboty sanitarne, roboty elektryczne, nadzór inwestorski oraz promocje projektu. W ramach robót budowlanych wykonane zostały: fundamenty, ściany piwnic i zbrojenia nadziemia, stropy, dach, stolarka aluminiowa, tynki wewnętrzne i pochylnia, ślusarka, elewacja, część robót wykończeniowych oraz małą architektura i ukształtowanie terenu. Wykonane zostały również prace sanitarne, obejmujące: przyłącza wodno-kanalizacyjne, instalację wod.-kan., sieć kanalizacji deszczowej, przyłącze ciepłownicze, wymiennikowe oraz wewnętrzną instalację c.o. Roboty elektryczne dotyczyły wewnętrznej instalacji elektrycznej, oświetlenia ewakuacyjnego, p.poż., odgrom., oświetlenia terenu, tablic WZL, monitoringu oraz linii kablowej NN. W 1 i 2 kwartale 2007r. poniesione wydatki kształtowały się na poziomie … PLN, z czego refundacja kosztów kwalifikowanych z EFRR wyniosła … PLN (w tym IV kwartału 2006r.).

Zakres odebranych prac obejmował: roboty budowlane – w zakresie wykonania tynków wewnętrznych, stolarki okiennej i drzwiowej, ślusarki posadzek, malowania, ukształtowania terenu i małej architektury; roboty elektryczne – w zakresie instalacji oświetlenia ewakuacyjnego, wewnętrznej instalacji elektrycznej, linii kablowej, tablic WZL, p. poż., instalacji odgromowej; roboty sanitarne – w zakresie wentylacji mechanicznej i klimatyzacji, wewnętrznej instalacji wod.-kan.

W III kwartale 2007r. rozpoczęto zakupy związane z dostawą wyposażenia obiektu oraz znajdujących się w nim laboratoriów technicznych i informatycznych. Planowany koszt dostaw to … PLN. Mocą II aneksu do umowy o dofinansowanie projektu, zakończenie rzeczowo – finansowe inwestycji zakłada się na 31 października 2007r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy istnieje możliwość odliczenia podatku VAT, zawartego w fakturach, w całości lub części, w odniesieniu do zakupionych towarów i usług przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w X w ramach realizowanego projektu pn. „Budynek Dydaktyczny Instytutu Matematyki i Informatyki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w X”, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa...

Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) – w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 w/w ustawy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W zał. Nr 4 do w/w ustawy, dotyczącym wykazu usług zwolnionych od podatku VAT, znajdują się usługi w zakresie edukacji.

W związku z tym, iż towary i usługi nabyte w ramach realizowanego projektu będą wykorzystywane do wykonywania czynności nieopodatkowanych (wyłącznie na edukację) – podatnikowi nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Natomiast art. 86 ust. 2 pkt 1 precyzuje, iż kwotę podatku naliczonego stanowi z zastrzeżeniem ust. 3 – 7 tego artykułu, suma kwot podatku określona w fakturach otrzymanych przez podatnika.

Powyższe regulacje oznaczają, że podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony jedynie w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Aby zatem podatnik miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z wystawionych faktur VAT, zakupy dokumentowane tymi fakturami muszą być związane (w sposób bezpośredni i bezsporny) z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Powyższa zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych (czynności zwolnione od podatku VAT, czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT).

W myśl art. 5 ust. 1 cyt. ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przy czym, przez dostawę towarów zasadniczo rozumie się – zgodnie z art. 7 ust. 1 cyt. ustawy – przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, zaś przez świadczenie usług - zgodnie z art. 8 ust. 1 cyt. ustawy – przede wszystkim rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy.

Natomiast zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniki nr 4 do przedmiotowej ustawy. Załącznik ten zawiera wykaz usług zwolnionych od podatku. Pod pozycją 7 załącznika wymieniono usługi w zakresie edukacji.

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, iż koszty ponoszone przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w X w ramach realizacji projektu pn. „Budynek Dydaktyczny Instytutu Matematyki i Informatyki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w X”, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa związane będą wyłącznie ze świadczeniem usług edukacyjnych, a więc usług zwolnionych od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy. Nie zostanie więc spełniony warunek określony w art. 86 ust. 1 cyt. ustawy - zatem Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z dokonanymi zakupami w ramach realizacji przedmiotowego projektu, w związku z faktem, iż będą służyły czynnościom zwolnionym od podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...