• Interpretacja indywidualn...
  28.03.2024

IPPP1-443-1295/09-2/MP

Interpretacja indywidualna
z dnia 24 lutego 2010

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 3098 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 10.12.2009 r. (data wpływu 11.12.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 11.12.2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe :

Spółka zamierza świadczyć na rzecz kontrahenta zagranicznego – państwa członkowskiego Unii Europejskiej (Holandii i Belgii), trzy rodzaje usług : (1) usługę polegającą na ręcznym sortowaniu i selekcji wadliwych elementów plastikowo – metalowo – gumowych zgodnie ze szczegółowymi wytycznymi klienta zagranicznego; (2) usługę polegającą na ręcznym łączeniu elementów plastikowo – metalowo – gumowych; oraz (3) usługę polegającą na wycinaniu z powierzonego surowca elementów gumowych za pomocą małogabarytowych pras hydraulicznych. Wszystkie elementy oraz urządzenia do ich wycinania (prasy) będą cały czas własnością klienta. Materiały będą przesyłane do Polski, a następnie po dokonaniu ich selekcji, połączeniu lub wycięciu przez pracowników Spółki odsyłane będą do siedziby klienta w Holandii lub Belgii.

Spółka na żadnym etapie świadczenia usługi nie będzie dokonywała zakupu żadnych materiałów ani urządzeń do ich obróbki od zagranicznego zleceniodawcy, a tym samym nie będzie miała prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Spółka może użyć, w przypadku wystąpienia takiej konieczności, swoich materiałów lub urządzeń do wykonania usługi.

Umowa o świadczenie usług z zagranicznym zleceniodawcą będzie zawierać zapis, że usługi podlegają opodatkowaniu właściwym, obowiązującym podatkiem VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie :

Gdzie należy rozpoznać miejsce opodatkowania usług polegających na :

1. ręcznym sortowaniu i selekcji wadliwych elementów plastikowo – metalowo – gumowych;

2. ręcznym łączeniu elementów plastikowo – metalowo – gumowych; oraz

3. wycinaniu z powierzonego surowca elementów gumowych za pomocą małogabarytowych pras hydraulicznych

* wykonanych przez pracowników Spółki na zlecenie kontrahenta z państwa UE posiadającego numer, pod którym jest on zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej w podanym stanie faktycznym, a przetworzone (połączone lub wycięte) lub poselekcjonowane artykuły zostaną wywiezione do klienta UE...

Czy Spółce przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupów, których nabycie pozostaje w związku ze świadczeniem wyżej wymienionych usług ...

Zdaniem Spółki, do wszystkich trzech rodzajów usług wymienionych w przedstawionym stanie faktycznym ma zastosowanie art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, stanowiący, że miejscem świadczenia usługi na ruchomym majątku rzeczowym jest miejsce, gdzie ta usługa jest faktycznie świadczona, z zastrzeżeniem art. 28 ust. 7, zgodnie z którym, w przypadku usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. c) i d), świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem, że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi zostały faktycznie wykonane w terminie 90 dni. W takiej sytuacji przedmiotowa usługa nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce, a to na zleceniodawcy ciąży obowiązek opodatkowania usługi zgodnie z przepisami obowiązującymi na terenie odpowiednio Belgii lub Holandii.

Ponadto, zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 powołanej ustawy o VAT, spółka posiadać będzie również prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupów, których nabycie pozostaje w związku ze świadczeniem wyżej wymienionych usług.

Natomiast, w sytuacji, gdy Spółka nie otrzyma numeru, pod którym zleceniodawca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium UE, lub też towary, na których świadczone są usługi nie opuszczą terytorium Polski w ciągu 90 dni od wykonania usługi, wówczas usługa taka podlegać będzie opodatkowaniu w Polsce według właściwej stawki 22%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) – zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez odpłatne świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi odpłatnej dostawy towarów, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej ( art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy).

W przypadku świadczenia usług bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależeć będzie, czy dane świadczenie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.

W myśl obowiązującego od dnia 1 stycznia 2010 r. art. 28b ust. 1 ww. ustawy miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1, art. 28g ust.1, art. 28i, 28j i 28n ustawy.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa podatkowego w kontekście przedstawionych okoliczności sprawy stwierdzić należy, iż świadczone przez Wnioskodawcę usługi polegające na : (1) ręcznym sortowaniu i selekcji wadliwych elementów plastikowo – metalowo – gumowych; (2) ręcznym łączeniu elementów plastikowo – metalowo – gumowych; oraz (3) wycinaniu z powierzonego surowca elementów gumowych za pomocą małogabarytowych pras hydraulicznych, wykonywane na zlecenie kontrahenta z państwa UE posiadającego numer, pod którym jest on zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej nie podlegają opodatkowaniu na terytorium kraju. Podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku z tyt. wyżej wymienionych usług będzie kontrahent Wnioskodawcy z państwa członkowskiego Unii Europejskiej (Holandii i Belgii).

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami ( art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy).

Zgodnie z powyższym, Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakupy, których nabycie pozostaje w związku ze świadczeniem ww. usług.

Powołane przez Wnioskodawcę przepisy art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) oraz art. 28 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług utraciły moc obowiązującą z dniem 31 grudnia 2009 r. Ustawą z dnia 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 195, poz. 1504), która weszła w życie z dniem stycznia 2010 r., zmienione zostały przepisy regulujące kwestie dotyczące m. in. miejsca świadczenia usług. Zgodnie z ww. nowelizacją uchylony został art. 27 i art. 28 ustawy, regulujący ogólną zasadę dotyczącą miejsca świadczenia usług. Po zmianie, miejsce świadczenia usług w transakcjach między podatnikami reguluje art. 28b znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...