• Interpretacja indywidualn...
  18.04.2024

ITPP1/443-210/10/BS

Interpretacja indywidualna
z dnia 17 maja 2010

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 3098 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 lutego 2010 r., (data wpływu 1 marca 2010 r.), uzupełnionym w dniu 29 marca i w dniu 13 maja 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego związanego ze sprzedażą opodatkowaną - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 1 marca 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 29 marca i w dniu 13 maja 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego związanego ze sprzedażą opodatkowaną.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki z o.o., polegającą na prowadzeniu kompleksu handlowo-rozrywkowego pod marką „C.” obejmującego:

* centrum gastronomiczne,

* centrum handlowe,

* centrum rekreacyjne wraz z zoo,

* centrum motoryzacyjne obejmujące stacje paliwową oraz salon samochodowy.

Wnioskodawca przystąpi jako komplementariusz do spółki komandytowej. Komandytariuszami będą osoby fizyczne i odrębna spółka z ograniczona odpowiedzialnością.

Na poczet swojego wkładu Wnioskodawca wniesie znak towarowy „C.”, uzyskując tym samym prawo do udziału w zysku spółki komandytowej. Znak towarowy (słowny i słowno-graficzny) jest zastrzeżony w urzędzie patentowym. Wnioskodawca będzie partycypować w zysku spółki komandytowej zgodnie z umową spółki komandytowej. Przedmiot wkładu nie będzie stanowił przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części.

Przedmiotem działalności spółki komandytowej będzie wyłącznie zarządzanie prawami do znaku towarowego. Spółka komandytowa będzie wykorzystywać znak towarowy będący przedmiotem aportu w ramach swojej działalności poprzez udzielenie licencji na odpłatne korzystanie ze znaku towarowego Wnioskodawcy (lub spółkom z Grupy „C.” w sytuacji podziału Spółki na odrębne podmioty prowadzące poszczególne, wskazane powyżej, rodzaje działalności).

W przyszłości spółka komandytowa może dokonywać zwrotu Wnioskodawcy części wniesionego wkładu w gotówce (skutkującego zmniejszeniem udziału kapitałowego w spółce komandytowej), jednakże w kwocie nieprzekraczającej wartości rynkowej wniesionego przez spółkę wkładu na dzień dokonywania aportu.

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka komandytowa będzie zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Transakcja zostanie opodatkowana na zasadach ogólnych wg stawki 22%. Wnioskodawca udokumentuje analizowaną transakcję wniesienia znaku towarowego aportem – fakturą VAT. Jednocześnie w uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca wskazał, iż zarówno na dzień składania wniosku tj. na dzień 18 lutego 2010 r. jak i na dzień datowania uzupełnienia tj. 6 maja 2010 r. spółka komandytowa, do której Wnioskodawca zamierza wnieść aport w formie znaku towarowego nie została zawiązana, jest to plan na przyszłość.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy spółka komandytowa, do której zostanie wniesiony znak towarowy w formie wkładu niepieniężnego w związku z przedmiotowym aportem, będzie miała prawo do odliczenia VAT naliczonego wykazanego na fakturze wystawionej przez Wnioskodawcę w rozliczeniu za okres rozliczeniowy jej otrzymania lub w ciągu kolejnych dwóch okresów rozliczeniowych...

Zdaniem Wnioskodawcy, spółka komandytowa będzie uprawniona do odliczenia VAT naliczonego w związku z wniesieniem przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego w postaci znaku towarowego do spółki komandytowej. Powołując brzmienie art. 5 oraz art. 8 ustawy o podatku od towarów i usług, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż czynność wniesienia aportu do spółki komandytowej, w postaci prawa do znaku towarowego, a więc wartości niematerialnej i prawnej, będzie stanowiła odpłatne świadczenie usług. W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy, czynność wniesienia aportu będzie podlegała opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych wg stawki 22%. Z kolei powołując brzmienie art. 86 ust. 1 i art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) a także art. 86 ust. 10 pkt 1 i ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług Wnioskodawca stoi na stanowisku, że z uwagi na fakt, iż prawa do znaków towarowych nabyte przez spółkę komandytową w formie wkładu niepieniężnego wniesionego przez Wnioskodawcę służyć będą wykonywaniu przez nią czynności opodatkowanych VAT, Wnioskodawcy przysługiwać będzie prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury wystawionej przez Wnioskodawcę dokumentującej transakcję wniesienia do spółki osobowej przedmiotu aportu. Jak wskazuje Wnioskodawca, spółka komandytowa nabędzie prawo do odliczenia w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym otrzyma fakturę VAT dokumentującą aport, lub w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Na potwierdzenie własnego stanowiska Wnioskodawca przywołał interpretacje indywidualne znak: ILPP2/443-1261/09-4/MR z dnia 2 grudnia 2009 r., IPPP3-443-849/09-4/JK z dnia 30 listopada 2009 r., IPPP1-443-573/09-2/MP z dnia 7 lipca 2009 r., IPPP1/443-270/09-2/AP.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi - zgodnie z ust. 2 pkt 1 lit. a) powołanego artykułu - suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z zastrzeżeniem ust. 3 do 7.

Z powyższego wynika, ze ustawodawca umożliwił podatnikom skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez nich zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, tj. zakupy towarów i usług będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

I tak, z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy wynika, iż nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Z kolei na podstawie, art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 powołanej ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 w tym również:

1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Stosownie do art. 106 ust. 1 cyt. ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Uwzględniając przywołane regulacje prawne, jak również opisane zdarzenie przyszłe wskazać należy, iż wniesienie aportu w postaci znaku towarowego stanowi czynność o charakterze odpłatnym w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (wnoszący aport uzyskuje pewną, wymierną korzyść) i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych (według stawek podatku przewidzianych dla przedmiotu aportu), jako odpłatne świadczenie usług (w rozumieniu powołanego art. 8 ust. 1 w powiązaniu z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług), którą należy udokumentować fakturą VAT zgodnie z powołanym art. 106 ust. 1 ustawy.

Stosownie do treści art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) powołanej ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W myśl art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny z zastrzeżeniem pkt 2 5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Natomiast zgodnie z ust. 11 tego artykułu jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymał fakturę może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Zgodnie z brzmieniem art. 86 ust. 11 ustawy, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca przystąpi jako komplementariusz do spółki komandytowej, do której zamierza wnieść w formie aportu znak towarowy. Czynność wniesienia aportu będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Spółka komandytowa wykorzystywać będzie przedmiot aportu w ramach swojej działalności poprzez udzielenie licencji na odpłatne korzystanie ze znaku towarowego Wnioskodawcy lub Spółkom z Grupy „C.”. Wątpliwości Wnioskodawcy sprowadzają się do tego czy spółce komandytowej będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury wystawionej przez Wnioskodawcę.

W oparciu o przedstawione zdarzenie przyszłe i powołane przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, iż spółce komandytowej na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy, będzie przysługiwało odliczenie podatku naliczonego, o ile zakup ten związany będzie ze sprzedażą opodatkowaną spółki komandytowej i nie wystąpią inne wyłączenia, o których mowa w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług. Prawo do odliczenia podatku, spółka komandytowa, zgodnie ze stwierdzeniem Wnioskodawcy, nabędzie za okres rozliczeniowy, w którym otrzyma fakturę dokumentującą aport, lub w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...